Čo sa stalo s prenájmami v hlavnom meste po korone?

Ako sa vyvíja situácia bytov na prenájom v hlavnom meste.

Vy čo máte byt alebo niekoľko bytov v Bratislave a i Vy čo v prenajatom byte žijete, ste si všimli, že je to zrazu celé inak.

Ako inak, prečo je tomu tak a čo bude ďalej sa poďme spolu zamyslieť.

Za všetko môže veď viete kto/čo, predsa to čo sa nevyslovuje nahlas, ale treba nosiť rúška. Jedine, že by tomu tak nebolo...

Presnejšie teda ide o sprievodné javy tejto nesympatickej choroby, teda o vládne opatrenia, či nový životný štýl ktorý s týmto „fenoménom“ do našich životov zavítal. Áno narážam na trend práce z domu a nový životný ONLINE štýl.

Čo sa teda vlastne naozaj udialo?

Zhruba pred 2 rokmi, na jar 2019 sme nevedeli ktorá bije, keď nám zrazu štát prikázal ostať doma. A fakt sme ostali. Deti sa tešili, možno nie všetky... ale tie moje veľmi moc áno. Rodičia boli ako to len...zaskočení. Zrazu sme boli teda DOMA a podaktorí sme aj hrdo poustovali na sociálnych sieťach, akí sme zodpovední  lebo „som doma“.  V tej dobe sme vôbec netušili, že nám to tak trochu už ostane. A to je kameň úrazu bytov na prenájom, aj ľudia žijúci v týchto bytoch majú SVOJE DOMA a pokiaľ sa ich domovom nestal tento prenajatý byt v hlavnom meste, tak odcestovali naozaj domov. Najskôr len na chvíľku, lebo lockdown, no neskôr bolo treba reagovať – práca predsa nepočká. Spoločnosti teda tlačili na svojich „ajťákov“ a tí zo seba vydali aj nemožné a to čo roky nešlo sa stalo skutočnosťou, spojazdnili všetko online a Vaša obývačka sa stala aj pracoviskom.

Načo sa teda vracať do prenajatého bytu v Bratislave keď aj z Humenného odvediem rovnako dobrú prácu, nevraviac o tom, že stíham dohliadnuť na deti, navariť a dokonca si aj ísť zabehať. Online nie je tak zlý :o)

Prišlo obdobie výpovedí z nájmov... a prvé, zatiaľ nevýznamné znepokojenie majiteľov bytov.

Po nejakom čase sa predsa len vrátil život do Bratislavy a veľká časť pracujúcich v hlavnom meste opäť hľadala svoj  nový prenajatý byt. Píšem nový, lebo naozaj tomu bolo tak. Tento čas dal priestor na vyjednávanie o lepších podmienkach ako cenových, tak i čo sa vybavenia bytu týkalo.

A začala tzv. „nájomná turistika“ :o) tak sme to podpultovo nazvali, keď sme jednému páru ukazovali už siedmy byt na prenájom.

A veru to bol už čas na znepokojenie druhého stupňa. Nie len, že bolo omnoho ťažšie byt prenajať, ale dokonca za menej peňazí.

A veru pochopiteľne. Ponuka voľných bytov totiž výrazne prevýšila dopyt. A tak je naozaj pochopiteľné, že aj tí čo sú so svojím prenajatým bývaním spokojní sa minimálne pôjdu pozrieť na voľný krajší, novší, lacnejší a možno dokonca bližšie k práci, škole, Dunaju byt. A keď uvidia, že je to naozaj tak, urobia zmenu. No aj tí, čo zmenu nakoniec nezrealizujú, sa minimálne pokúsia vyjednať si lepšie podmienky v už existujúcom byte.

V závere nášho zamyslenia sme teda prišli k tomu, že ponuka bytov výrazne prevyšuje dopyt a ako nám to ekonomické učenie hovorí, tak je tomu aj v tomto prípade, ceny prenájmov v dôsledku toho klesajú.

Ako sa k tomu postaviť ak ste majiteľ investičného bytu?

Kedy sa to v hlavnom meste zase „unormálni“?

Ktoré mesta na Slovensku si svoje ceny za prenájmy aj dopyt udržali?

Nie je rozumné predať svoj investičný byt v Bratislave a kúpiť za to 4 byty napríklad v Dubnici nad Váhom?

Čo prinesie rok 2022? To sa dočítate v nasledujúcom blogu.

Pred tým si však pozrite tabuľku a skúste si odpovedať na otázky, ktoré vás napadli.

 

TABUĽKA platná k januáru 2022: